Merhaba.
Bu blog benim kişisel motosiklet hikayemi, motosikletle ilgili deneyim ve düşüncelerimi anlatmaktadır.
Profesyonel bir motosiklet sürücüsü değilim, amatörce, kendi bilgim dahilinde kendime bir kişisel motosiklet arşivi hazırlamak amacıyla yola çıktım, sonrasında iş biraz dallanıp budaklandı. Ben deneyim kazandıkça blogda paylaşım ve yazılar çoğaldı.
Motosiklet insana büyük zevk veren bir taşıt, üstelik büyük şehirlerin trafik kaosuna da bireysel anlamda harika bir çözüm sunuyor. Ama aynı zamanda oldukça riskli de bir taşıt. Motosiklete her sürücü kendi kişisel risklerini ve sorumluluklarını alarak binmek durumunda. Bu sebeple benim burada anlattıklarım tamamen benim kişisel deneyimlerim olup tavsiye ve teşvik niteliği taşımamaktadır. Okurlarının bloğu bu bilinçle okuduğu ön kabulüyle yazıp çiziyorum ve sizin motosikletle yapacaklarınız sizi bağlıyor, tıpkı benimkilerin de beni bağladığı gibi. Blog sizin yapacaklarınızla ilgili sorumluluk kabul etmez, zira burası bir motosiklete başlangıç ya da eğitim mecrası değildir.
Motosiklete başlamak isteyenler için sanılandan çok eğitim merkezi var memlekette, eğitimsiz sürmeyin derim. Çok şey fark ediyor çünkü.

Yolunuz hep açık olsun.
Nice yollara.

Ç.Ö.


19 Mart 2013 Salı

Motosiklet Filmleri ( 2 )


Motosiklet Filmleri   (Ya da İçinden motosiklet geçen filmler)  
2.Kısım
 Motosiklet Filmleri 1 adıyla, bir kısım motosiklet filmini tanıtmıştık. Ve orada vaad ettiğimiz gibi listenin 2. ve belki 3. kısmı da olacak dedik. Nihayet 2.kısmı da yayınlıyoruz. Sayfa çok fazla şişmesin diye yine belli sayıda filmle sınırlı kalacak ne yazık ki ve bu sebeple belki de ileride 3.kısım da yayınlanacak.
Bu liste daha ziyade eski ve klasikler arasına girmiş filmlerden oluşuyor, ne yazık ki bizim memlekette bu tarz filmlere ulaşmak pek de kolay olmadığından, filmlerin çoğunu bendeniz de henüz izlemiş değilim, bu sebeple altlarına doyurucu yorumlar yazamadım affola.

İyi seyirler.

Motosiklet Filmleri 1 ise şurada:
Motosiklet Filmleri (1 )


THE WILD ANGELS

 Yönetmen: Roger Corman
 Oyuncular: Peter Fonda, Nancy Sinatra, Bruce Dern
 Yapım yılı: 1966
  IMDB Link


Peter Fonda'nın Easyrider öncesi çektiği Hells Angels güzellemesi.


THE WILD ONE


Yönetmen: Laslo Benedek
 Oyuncular: Marlon Brando, Mary Murphy, Robert Keith
 Yapım yılı: 1953
 IMDB Link

Marlon Brando'dan bir sinema klasiği, üstelik filmdeki tüm motosikletler de artık klasik ötesi olmuş durumda.HELLS ANGELS ON WHEELS

Yönetmen: Richard Rush
 Oyuncular: Adam Roarke, Jack Nicholson, Sabrina Scharf
 Yapım yılı: 1967
 IMDB Link


Gerçek Hells Angels üyelerinin de rol aldığı film, adı üstünde dünyanın en büyük motosiklet kulübünün o yıllardaki hikayesini anlatıyor. Jack Nicholson bu filmde motorcuyu oynuyor, 1969'da Easyrider'a ise motorculara filozofluk yapan avukatı oynadı. Bu motosiklet işine -sinemada bile olsa- bir kez bulaşan tekrar mutlaka başka bir motorlu filmde oynuyor anlaşılan.
ON ANY SUNDAY

 Yönetmen: Bruce Brown
 Oyuncular: Steve McQueen, Bruce Brown, David Evans
 Yapım yılı: 1971
 IMDB Link


Steve McQeen de tıpkı Jack Nicholson ve Peter Fonda gibi motosiklete fena halde bulaşan isimlerden ve tek bir filmle kalmamış oyunculardan. Hepimiz bir kere bulaştık ve bir daha da bırakamadık iki tekerli şeytan icadını. Bu aslında belgesel bir film. İzlemediğim için çok fazla yorum yapamayacağım en kısa zamanda bulup izlemek lazım.

ON ANY SUNDAY II

Yönetmen: Ed Forstyh, Don Shoemaker
 Oyuncular: Bruce Penhall, Ed Winn, David Evans
 Yapım yılı: 1981
 IMDB Link


İlki gibi belgesel niteliğinde çekilmiş ikinci film.


ME AND WILL
"Easyrider ve Thelma&Louise iddiasıyla yola çıkmış bir film"

Yönetmen: Melisaa Behr, Sherrie Rose
 Oyuncular: Melisaa Behr, Sherrie Rose, Bret Domrose
 Yapım yılı: 1999
 IMDB Link

THE GIRL ON A MOTORCYCLE

 Yönetmen: Jack Cardiff
 Oyuncular: Mar, Sherrieianne Faithfull, Alain Delon
 Yapım yılı: 1968
 IMDB Link
BORN TO RIDE

 Yönetmen: Graham Baker
 Oyuncular: John Stamos, John Stockwell, Teri Polo
 Yapım yılı: 1991
 IMDB Link


BORN TO RIDE
"İsim aynı film farklı"
Yönetmen: James Fargo
 Oyuncular: Casper Van Dien, Patrick Maldoon, William Fosthe
 Yapım yılı: 2011
 IMDB Link
Bir başka sürmek için doğanlar güzellemesi. Aslında 2011 yapımı bir B filmi denilebilir.ANGEL UNCHAINED

 Yönetmen: Lee Madden
 Oyuncular: Don Stroud, Luke Askew, Larry Bishop
 Yapım yılı: 1970
 IMDB Link
THE GREAT ESCAPE 
"Dikkat Sinema Klasiği, Baş Yapıt"


 Yönetmen: John Sturges
 Oyuncular:Steve McQueen, James Garner, Richard Attenborough, Charles Bronson, James Coburn
 Yapım yılı: 1963
 IMDB Link

Hakkında bir kaç söz etmeden geçemeyeceğim bir film.
Tam anlamıyla bir sinema klasiği ve başyapıt. Oyunculuklar da, konunun işlenişi de harika. 2.Dünya Savaşı esnasında bir Alman esir kampından kaçmaya çalışan esirlerin hikayesi. Ama ne hikaye. Filmin motosikleti ilgilendiren kısmı ise Steve McQueen'in motosiklet üstünde türlü cambazlıklar yaptığı final sahnesi denilebilir. Bu tam anlamıyla bir motosiklet filmi değil ama içinden motosiklet geçen bir sinema klasiği, bana göre mutlaka izlenmesi gereken filmlerden.


ROUSTABOUT
"Krallar da motosiklete biner"

Yönetmen: John Rich
 Oyuncular: Elvis Presley, Barbara Stanwyck, Joan Freeman
 Yapım yılı: 1964
 IMDB Link

Rock'n Roll'un Kralı Elvis Presley ve motosiklet, izlemek için başka bir sebebe gerek var mı?THE LOSERS
"Hells Angels Vietnam'a gitse, gör başına neler gelir"

Yönetmen: Jack Starrett
 Oyuncular: William Smith, Bernie Hamilton, Joan Freeman
 Yapım yılı: 1970
 IMDB Link


70'lerin B filmlerinden biri diyebiliriz, bu işi sadece motosikleti de dahil edip yapmışlar. Cüneyt Arkın'ın Kara Jawa ile yaptıklarına hiç gülmeyin, burada daha abukları var çünkü.
THE DIRT BIKE KID
"Motosikletli bir veledin maceraları"

Yönetmen: Hoite C. Caston
 Oyuncular: Peter Billingsley, Stuart Pankin, Anne Bloom
 Yapım yılı: 1985
 IMDB LinkLARRY CROWNE
"Tom Hanks yapmış yapacağını"

Yönetmen: Tom Hanks
 Oyuncular: Tom Hanks, Julia Roberts
 Yapım yılı: 2011
 IMDB Link

Nihayet hakkında söz söyleyebileceğim yeni tarihli bir film. Tom Hanks kendi senaryosunu filme çekip bir de başrolünde oynuyor. Film yine içinden motosiklet geçen filmlerden biri. Motosiklet filmde yan unsur gibi dursada epeyce bir skutır ve motosikletli sahne var filmde. Son yıllarda izlediğim iyi filmlerden biri. Hayata az buçuk kafa yoranların daha fazla ilgisini çekecek bir film bu. Gönül rahatlığıyla (özellikle gençlere) tavsiye edebileceğim bir film. Hani çocuğunuzun gençlik yıllarında izlemesi için bir film listesi yapsanız (ki ben yapıyorum) bu filmi de mutlaka o filmler arasına katmalısınız derim. İnsanı bir kitap okumuş gibi yapan filmlerden...
 İyi Seyirler...

Bu başlığın zamanla güncellenmesi pek muhtemel görünmektedir, takipte olunuz efenim...
Motosiklet Filmleri 3'ün listesi neredeyse hazır pek yakında yayında olacak..


8 yorum:

 1. çok güzel bir (hatta iki:)) liste olmuş ellerine sağlık.. ancak benim küçükken izleyip hayal meyal hatırladığım bir film var,, filmdeki cross motor hisleri olan canlı bir motordu.. bi sebepten kenara atılmış, sonrasında biri bu motoru alıp adam akıllı bakım yapıyor ve sonunda çok önemli bir yarışı motor dostuyla(?) beraber kazanıyordu.. çok aradım ama bulamadım:(

  YanıtlaSil
 2. İlginize çok teşekkür ederim. Bahsettiğiniz film hakkında bilgim yok doğrusu ama bir şekilde bulabilirsem listeye eklerim. Zaten en az bir liste daha yapılabilecek film materyali buldum ama zaman ayırıp işe koyulmam lazım bir süredir ev ve işteki yoğunluk nedeniyle bloğa gereken ilgiyi gösteremiyorum maalesef. Ama ilk fırsatta 3. bir listenin geleceğinin müjdesini verebilirim. Selamlar!

  YanıtlaSil
 3. Quentin Tarantino'nun Hell Ride filmi listede nasıl olmaz? :D İkincisi tv serisi olsada Sons of Anarchy'de izlenmeli..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Motosiklet filmleri 1 listesine baksaydınız olduğunu görürdünüz. ;)
   Sons of Anarchy sinema filmi olmadığı için almadım ama siz bahsetmişsiniz ne güzel meraklısı artık biliyor. bu arada ben de severek izledim hala izliyorum Sons'ı :)

   Sil
 4. selam bir film izlemıstım filmde motorlu genc bir arabanın arkasından giderken arabayı bayan surer ve esarbı duser sonra onu alır ve takıp eder kız subay kızıdır ve askerı bır ortama gelerek orda bir takım hareketler falan yapar tabii tutuklanır (yanılmıyorsam) salınması için kendısıne motor kullanmak ıcın ögretmenlık yapılması ıstenır mecbur kabul eder ama askerının elındekı motorlar dokuntudur ve arkadaslarının motorlarını satın alırlar egıtımlı motorcu askerler bır kurtarma operasyonuna girer falan bu filmi hatırlayamadım ve bulamıyorum bilginiz varmı acaba

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selam, bahsettiğiniz filmi ben de izlemedim açıkçası. siz bulabilirseniz, buradan paylaşalım. Bir süredir blogla eskisi gibi ilgilenemediğim için biraz savsakladım bu film araştırma işini de. Fırsat doğarsa yeniden girişeceğim yeni listelere.

   Sil
  2. bahsettiğiniz film listede olan born to ride sanırım

   Sil
  3. Onur bey, evet imdb'den filmin konusuna bakınca ben de o film olabilir diye düşündüm. Galiba arkadaşın aradığı film "born to ride". Listedki ilk born to ride, Josh Stamos'un oynadığı. Katkınız için teşekkürler. Bu kadar zaman sonra birisinden soruyu soran arkadaşa cevap gelmesi güzel.

   Sil

İlginize teşekkürler!

NEDEN SÜRÜŞ EĞİTİMİ ALMALIYIZ ?!

NEDEN SÜRÜŞ EĞİTİMİ ALMALIYIZ ?!
Fotoya tıkla yazıyı oku!

125cc ile Dünya Turu (Around the world by 125cc)

125cc ile Dünya Turu (Around the world by 125cc)
Fotoya tıkla yazıyı oku!

Kaza Şiiri... :)

Kaza Şiiri... :)
Fotoya tıkla yazıyı oku!