Merhaba.
Bu blog benim kişisel motosiklet hikayemi, motosikletle ilgili deneyim ve düşüncelerimi anlatmaktadır.
Profesyonel bir motosiklet sürücüsü değilim, amatörce, kendi bilgim dahilinde kendime bir kişisel motosiklet arşivi hazırlamak amacıyla yola çıktım, sonrasında iş biraz dallanıp budaklandı. Ben deneyim kazandıkça blogda paylaşım ve yazılar çoğaldı.
Motosiklet insana büyük zevk veren bir taşıt, üstelik büyük şehirlerin trafik kaosuna da bireysel anlamda harika bir çözüm sunuyor. Ama aynı zamanda oldukça riskli de bir taşıt. Motosiklete her sürücü kendi kişisel risklerini ve sorumluluklarını alarak binmek durumunda. Bu sebeple benim burada anlattıklarım tamamen benim kişisel deneyimlerim olup tavsiye ve teşvik niteliği taşımamaktadır. Okurlarının bloğu bu bilinçle okuduğu ön kabulüyle yazıp çiziyorum ve sizin motosikletle yapacaklarınız sizi bağlıyor, tıpkı benimkilerin de beni bağladığı gibi. Blog sizin yapacaklarınızla ilgili sorumluluk kabul etmez, zira burası bir motosiklete başlangıç ya da eğitim mecrası değildir.
Motosiklete başlamak isteyenler için sanılandan çok eğitim merkezi var memlekette, eğitimsiz sürmeyin derim. Çok şey fark ediyor çünkü.

Yolunuz hep açık olsun.
Nice yollara.

Ç.Ö.


26 Aralık 2013 Perşembe

Altın Elbiseli Adam


  Barkın Bayoğlu, nam - ı diğer Altın Elbiseli Adam. Motosiklet konusunda pek çoğumuzun ustası sayılacak kadar bilgili eğitimli ve bi o kadar da bunları umursamayan, ustalık taslamayan adam. Çıkarttığı dergilerle, yaptığı tv programlarıyla motosiklete gönül vermiş pek çok insana önemli bilgiler veren ve bunu gönüllü yapan, bunu lafını esirgemeden yapan, bunu markaları önemsemeden yapan adam. Olaya mizahi açıdan da bakabilen, motosiklet de motosiklet, ben şöyleyim de böyleyim de demeyen kişioğlu.

   Şu günlerde kendisi youtube üzerinden yayınlarına devam ediyor. Çarşamba günleri saat 21:00'de canlı yayın olarak izlenebilir. Kaçıranlar youtube da altınelbiseli adam kanalından izleme şansına sahip. ( link şurada: altın elbiseli adam ) Neden tv değil? Bunu kendisi de videolarında söylüyor aslında "tv'de program yapan adamın hedef kitlesi motorcular olmadığı" için. Daha da açığı tv yapımcılarının motorcuyu ya da motosiklet konusunu iplemediği için.Bu yazıyı bana yazma isteği uyandıran da, bir kaç gündür topluca izlemeye başladığım onun bu 'Deniyoruz' videoları ve diğerleri oldu. İnsanı tv'den ya da dergi sayfalarından hatta internet forumlarındaki o gergin, gereksiz kavgacı ortamlardan tanıdığını sanınca kişi, o insan hakkında yanlışlara ve vehimlere kapılabiliyor ne yazık ki. Barkın Bayoğlu da bu anlamda bazı motosiklet forumlarından tanıdığımda önce biraz itici bir tip gibi gelmişti bana. Ama videolarında ve özellikle şu son günlerdeki deniyoruz'larında bunun böyle olmadığına ben kendi adıma fazlasıyla kani oldum.

   İnternette kendini iyi ifade edebilmenin doğru yollarından biri bloglarsa diğeri de videobloglar ya da internet tv sanırım. Anladığım kadarıyla Barkın Bayoğlu da bu yolu deniyor şu günlerde. Çok da iyi yapıyor, benim gibi bir süredir motosikleti olmayan ama kafasında habire motosiklete binenlere önemli bir hizmet oluyor bu adeta.

   Lafı çokça uzatmaya gerek yok aslında, onun biyografisini ben buraya taşıyamam çünkü bilmiyorum, ama kendisinin iyi eğitimli, dünya insanı çapında biri olduğunu, motosiklet konusunda pek çok eğitmen geçineni de cebinden çıkartacak kadar donanımlı ve iyi sürücü olduğunu az çok biliyorum. Buraya bir kaç videosunu ekleyeceğim, hala izlememiş olanların onunla tanışması adına ve böyle insanlara bu ülkede ısrarla gereksinim olduğuna da vurguyla.

   Altın Elbiseli Adam'ın kendi blogu aşağıdaki adreste, videolara da oradan ve youtube'dan ulaşmak mümkün. (Hatta net'te Barkın Bayoğlu ya da Altın Elbiseli Adam yazmanız bile yeterli.)

http://altinelbiseliadam.blogspot.com/                    


   Altın Elbiseli Adam'ı özellikle bu işe yeni başlayanlara ve tüm motosikletseverlere internette takip edin derim, zira pek çoğumuzun faydalanacağı konulardan ve zaman zaman da pek çoğumuzun dert ettiği konulardan dem vuruyor. Yaptığı işte kendisine başarılar dileriz... Emekleri içinse benden bir teşekkür...


Barkın Bayoğlu hakkında:
http://www.uzmantv.com/uzman/motosiklet-ve-model-arac-uzmani-barkin-bayoglu

https://twitter.com/BarkinBayoglu

Altın Elbiseli Adam


NOT: Şimdi, az çok gözlemlediğim kadarıyla memleketin hemen hemen pek çok alanında olduğu gibi bu motosiklet işinde de bazı tipler birilerinin fazla göz önünde olmasını ya da ön plana çıkmasını hazmedemiyorlar her nedense. (Barkın Bayoğlu özelinde pek çok insana yapılıyor bu, hatta belki bazen Barkın da yapıyor olabilir bunu bilerek ya da farkında olmadan) Oysa motosiklet bir derya, türlerinden, sürüş tarzlarına ve sürücü tiplerine kadar. O halde birbirimize girmenin anlamı yok. Elbet birileri öne çıkacak ve söz söyleyecek, kimsenin diğerinin söz söyleme hakkına müdahale etmeye de, ne yetkisi, ne de hakkı var. Haa yanlış söylüyorsa, birilerini yanlışa yönlendiriyorsa, kıyasıya eleştir ama adama hakaret etme, adamı yargısız infazla millete fişfikleme. Bu ben dahil herkes için geçerli. Eleştiri hakkına sonuna kadar varım, ama sırf biz beğenmiyoruz diye önümüze geleni itin şeyine sokmaya hayır arkadaş. Bu sebeple nasıl bir motosikletli hayat sürmek istiyorsanız onu yaşayın, fakat bunca güdük ve devletçe desteklenmeyen bir ulaşım ve spor vasıtasına da şahıslar üzerinden köstek olmayın, karalamayın, zira bu tüm motosiklet olayına gider en sonunda. Neticede hepimiz serseri olarak yaftalanırız, ki zaten motosikletle alakası olmayanlarca bu yafta hemen yapıştırılıyor maalesef.
Velhasılı kelam, esasen memleket hudutlarında vatandaş pek çok konuda aşırı ön yargılı ve çoğun aşırı da cahil izlenimi veriyor. Yalnız motosiklet konusunda değil hayatın pek çok alanında hepimiz önce aynaya bakıp sonra atıp tutsak daha iyi olacak sanki. (Bakmadan atıp tutana da ayrıca söz hakkı adına sonuna kadar varım ama onun da fena halde eleştirileceğini bilmesi ve buna ses çıkartmaması şartıyla) Bakın Youtube v.b. siteler, forumlar birbirine düşmanca ana avrat söven yorumcularla dolu. Enerjinize yazık. Herkes dilediği hayatı yaşasın, dilediği insanı takip etsin, ama senin gibi değil diye de kimseyi insanlıktan çıkarcasına karalama arkadaş. Bu sebeple Barkın Bayoğlu'nun internetten amme hizmeti misali yaptığı iş bana göre dikkate değer bir iş. Racing severmiş, tek teker yaparmış bunlar kişiyi bağlar, siz bu yayınlardan almanız gerekeni alırsınız, ters geleni eleştirirsiniz ya da daha kolayı var, izlemezsiniz olur biter arkadaş, bu kadar basit. (Ulan not yazının kendisinden uzun oldu nerdeyse bana da yuh yuh!)


NOT2: Barkın Bayoğlu dün gece İstanbul 1.Boğaz Köprüsü çıkışında geçirdiği motosiklet kazası sonrası maalesef hayatını kaybetmiştir. Türk motosiklet kültürüne çok fazla katkı sağlamış bir adamı kaybettik. Anısına saygıyla. (25.07.2017)

2 yorum:

  1. Barkın Bayoğlu ve Fuat Domaniç, 31 Ağustos 2016 günü Şile yolunda birbirlerine çarpmak suretiyle bir kaza yapmışlar. Kırıkları v.s. olmasına rağmen her ikisi de iyiymiş. Kendilerine buradan da geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Umarım en kısa zamanda eski sağlıklarına kavuşurlar.

    YanıtlaSil
  2. Çok ama çok üzgünüm, maalesef geçirdiği motosiklet kazasında Altın Elbiseli Adam Barkın Bayoğlu'nu kaybettik.
    Bloga bir daha yazı yazmama kararı almıştım, son kez onun için yazıp dükkanı kapatıyorum. Tüm sevenlerine, hepimize baş sağlığı, ailesine ve yakınlarına sabırlar diliyorum.

    YanıtlaSil

İlginize teşekkürler!

NEDEN SÜRÜŞ EĞİTİMİ ALMALIYIZ ?!

NEDEN SÜRÜŞ EĞİTİMİ ALMALIYIZ ?!
Fotoya tıkla yazıyı oku!

125cc ile Dünya Turu (Around the world by 125cc)

125cc ile Dünya Turu (Around the world by 125cc)
Fotoya tıkla yazıyı oku!

Kaza Şiiri... :)

Kaza Şiiri... :)
Fotoya tıkla yazıyı oku!