Merhaba.
Bu blog benim kişisel motosiklet hikayemi, motosikletle ilgili deneyim ve düşüncelerimi anlatmaktadır.
Profesyonel bir motosiklet sürücüsü değilim, amatörce, kendi bilgim dahilinde kendime bir kişisel motosiklet arşivi hazırlamak amacıyla yola çıktım, sonrasında iş biraz dallanıp budaklandı. Ben deneyim kazandıkça blogda paylaşım ve yazılar çoğaldı.
Motosiklet insana büyük zevk veren bir taşıt, üstelik büyük şehirlerin trafik kaosuna da bireysel anlamda harika bir çözüm sunuyor. Ama aynı zamanda oldukça riskli de bir taşıt. Motosiklete her sürücü kendi kişisel risklerini ve sorumluluklarını alarak binmek durumunda. Bu sebeple benim burada anlattıklarım tamamen benim kişisel deneyimlerim olup tavsiye ve teşvik niteliği taşımamaktadır. Okurlarının bloğu bu bilinçle okuduğu ön kabulüyle yazıp çiziyorum ve sizin motosikletle yapacaklarınız sizi bağlıyor, tıpkı benimkilerin de beni bağladığı gibi. Blog sizin yapacaklarınızla ilgili sorumluluk kabul etmez, zira burası bir motosiklete başlangıç ya da eğitim mecrası değildir.
Motosiklete başlamak isteyenler için sanılandan çok eğitim merkezi var memlekette, eğitimsiz sürmeyin derim. Çok şey fark ediyor çünkü.

Yolunuz hep açık olsun.
Nice yollara.

Ç.Ö.


5 Mart 2015 Perşembe

Turing'den 10.000 kişiye motokurye (motosiklet temel) eğitimi.

   Uzun zaman sonra önemine binaen paylaşmadan edemeyeceğim güzel bir haberi, bloga bir yazı ile girmek istedim.
   Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu yeni başkanı ile birlikte güzel bir işe imza atıyor. Kısa bir süre önce başlayan proje kapsamında 10.000 (on bin) motokurye'ye, ücretsiz olarak motosiklette temel güvenlik ve sürüş eğitimi veriliyor. Üstelik 3 saatlik bu teorik eğitimler sonrasında katılım sertifikası ile birlikte kask ve reflektif yelek hediye ediliyor. Üstüne üstelik eğitime katılmak için ille de kurye olmanız ya da bir kurye şirketinde çalışıyor olmanız da gerekmiyor. Tabii ki amaç yollardaki hiç eğitim almamış kuryeler ama diğer sürücüler de şayet A2 ehliyetleri varsa, eğitime katılabiliyorlar.

Eğitimler motosiklet eğitmeni Rahmi Barutçu tarafından Turing'in İstanbul Seyrantepe'deki tesisinde veriliyor. 30'ar kişilik gruplar halinde hafta içi ve hafta sonu sabah ve öğleden sonra grubu olmak üzere 3'er saat olarak yapılıyor. Eğitim sonrası tüm katılımcılara Turing katılım sertifikası, kask ve Turing logolu reflektif sürüş yeleği hediye ediliyor.

Eğitime katılabilmek için Turing'in sitesinde ( burada ) yayınlanan eğitim tarih ve saatlerinden biri için internet vasıtasıyla başvuru yapmanız gerekiyor. Şayet o tarihte yer varsa size başvurunuzun kabul edildiği ya da yoksa başka bir tarihi denemeniz için geri bildirim yapılıyor.

Eğitimin içeriğine gelince; yukarıda söylediğim gibi bu güvenli sürüş tekniklerine yönelik teorik bir eğitim, ama hiç eğitimi olmayan ya da temel eğitimini tazelemek isteyenler için bir hatırlatma eğitimi olacaktır. Kanımca eğitime katılmak için heveslendirici kısmı LS2 marka tam kapalı bir kask veriliyor olması, zira bu kaskı bile almayan ya da alamayan pek çok kurye ya da yemek dağıtıcısı sürücü mevcut yollarda. Bu sürücüler için güzel bir fırsat, bu sayede de temel bir eğitim almış oluyorlar, üstelik ücretsiz.

Blogda sık sık bu işin eğitimle yapılması gerektiğinden ve eğitimin (en azından temel ve teorik kısmının) parasız da yapılabileceğinden dem vuran ve bu işin eğitiminin verildiği her türden etkinliğe imkanlarım dahilinde katılan biri olarak, bendeniz de eğitime katıldım. Uzun bir aradan sonra eski bilgilerimi tazeleyip, bir kaç hiç bilmediğim yeni bilgi de almış oldum bu sayede.

Eğitim alacak param yok diyen arkadaşlar, özellikle sizlerin fırsat yaratıp katılmanız gerekir diye düşünüyorum, hele motokuryelik yapan, bilhassa yemek v.b. işlerde motosikletle dağıtım yapan ve hiç bir eğitimi olmayan arkadaşların katılması gerek diyorum.

Turing ve Otomobil Kurumu'nu da buradan kutluyorum, işte icraat böyle olur. Kanımca sadece o kaskları dağıtmakla bile büyük hizmet yapıyorlar, üstüne bir de Rahmi Barutçu'dan eğitim alıyorsunuz, daha ne olsun. Benzeri tüm kuruluşlardan böyle açılımlar bekliyoruz.

Eğitimler henüz yeni başladı sayılır (23 Aralık 2014'den beri devam etmekte imiş) ve 10.000 (on bin) sürücüye eğitim verilecek, kendinize fırsat yaratın ve hele hele hiç eğitim almamışsanız gidip alın arkadaşlar. Ve bu eğitimlerin ve benzerlerinin ileriye yönelik de devam ettirilebileceği duyumunu aldım, memleket motosiklet kültürü adına çok güzel haberler bunlar.

Haydi arkadaşlar pamuk eller klavyeye, hiç eğitimim yok diyenler zaten düşünmesin bile hemen başvursun.NOT1: Eğitimlere katılımın tek şartı A2 ehliyetinizin olması. Başka bir koşul yok. Bu arada bayan sürücüler de çekinmeden eğitime katılabilirler, yani bu kurye eğitimi diye düşünmesinler bence, benim katıldığım grupta iki tane bayan sürücü de vardı.

NOT2: (Eğitimde Rahmi Hoca da bahsetti, ben de internette bir alışveriş sitesinde bizzat gördüm o yüzden bu konuyu belirtmeden geçemeyeceğim.)
Eğitim sonrası hediye edilern LS2 model fullface kasklar bütçesi kısıtlı pek çok insan için ortalama bir koruma sağlayacak kasklardır. Ve bu kaskları eğitimden sonra kafanıza takmanız için veriyorlar arkadaşlar, bazı uyanıklar kaskları internette satmaya kalkışmışlar.Üzerinde Turing yazılı ve sizin o eğitime katılımınız için, sizin güvenliğiniz için, size özel verilmiş bu kaskları takmak yerine satmak en hafifinden ayıptır arkadaşlar. Kullanmayacaksanız da tanıdığınız bir kurye arkadaşınıza, bir pizza dağıtıcısına ya da bütçesi kısıtlı bir dostunuza verin, daha iyi bir kaskınız varsa, artçınız için kullanın filan ama hediye aldığınız şeyi internette satma basitliğini göstermeyin, ayıptır, aldığınız eğitime ve kuruma saygısızlıktır.


Konu ile ilgili linkler:

http://www.turing.org.tr/index.php?r=content/view&id=112&label=turkiye-turing-ve-

http://www.turing.org.tr/index.php?r=content/view&id=120&label=egitim-takvimi


2 yorum:

İlginize teşekkürler!

NEDEN SÜRÜŞ EĞİTİMİ ALMALIYIZ ?!

NEDEN SÜRÜŞ EĞİTİMİ ALMALIYIZ ?!
Fotoya tıkla yazıyı oku!

125cc ile Dünya Turu (Around the world by 125cc)

125cc ile Dünya Turu (Around the world by 125cc)
Fotoya tıkla yazıyı oku!

Kaza Şiiri... :)

Kaza Şiiri... :)
Fotoya tıkla yazıyı oku!