Merhaba.
Bu blog benim kişisel motosiklet hikayemi, motosikletle ilgili deneyim ve düşüncelerimi anlatmaktadır.
Profesyonel bir motosiklet sürücüsü değilim, amatörce, kendi bilgim dahilinde kendime bir kişisel motosiklet arşivi hazırlamak amacıyla yola çıktım, sonrasında iş biraz dallanıp budaklandı. Ben deneyim kazandıkça blogda paylaşım ve yazılar çoğaldı.
Motosiklet insana büyük zevk veren bir taşıt, üstelik büyük şehirlerin trafik kaosuna da bireysel anlamda harika bir çözüm sunuyor. Ama aynı zamanda oldukça riskli de bir taşıt. Motosiklete her sürücü kendi kişisel risklerini ve sorumluluklarını alarak binmek durumunda. Bu sebeple benim burada anlattıklarım tamamen benim kişisel deneyimlerim olup tavsiye ve teşvik niteliği taşımamaktadır. Okurlarının bloğu bu bilinçle okuduğu ön kabulüyle yazıp çiziyorum ve sizin motosikletle yapacaklarınız sizi bağlıyor, tıpkı benimkilerin de beni bağladığı gibi. Blog sizin yapacaklarınızla ilgili sorumluluk kabul etmez, zira burası bir motosiklete başlangıç ya da eğitim mecrası değildir.
Motosiklete başlamak isteyenler için sanılandan çok eğitim merkezi var memlekette, eğitimsiz sürmeyin derim. Çok şey fark ediyor çünkü.

Yolunuz hep açık olsun.
Nice yollara.

Ç.Ö.


21 Ağustos 2009 Cuma

Yaz geliyor işte
Yaz geliyor işte, şimdi motosikletlerin zamanı başlıyor.     Yaz geliyor işte, bahara girdik bile. Baharın gelmesi demek özellikle motosiklet kullanıcıları için bol bol motosiklete binmek anlamına geliyor kuşkusuz. Şayet benim gibi yaz kış motosiklete binenlerden değilseniz eğer, motosikletinizi yeniden yollara çıkarmanın heyecanını yaşayacaksınız bir kez daha. Hele hele motosiklete yeni başlıyonsanız daha da büyük bir heyecan kaplıyordur şimdi sizi.
     Şimdi bahar gelmiştir, şimdi motosikletlilerin zamanı yeniden başlayacak. Şimdi yollarda kışa göre kat be kat fazla motosiklet görmeye başyalacağız. Biz motosiklet kullanıcıları için şenlik gibi günlerdir bunlar. Peki ya diğer insanlar için neyi ifade ediyor bu durum. Belki kimisi "öf yine havalar düzeldi ya motorcular çıktı yollara, şimdi trafikte sağımızdan solumuzdan aniden çıkıverecek, başımızı derde sokacaklar yine" mi diyecekler, yoksa o sıcak havada trafikte beklerken "Oh, biz arabanın içinde pişelim, motorcular emniyet şeridi, kaldırım, ters yön, kural kaide demeden rahat rahat her yoldan devam etsinler" şeklinde mi düşünecekler. Yoksa, herşeye rağmen bazıları "Vay be helal olsun, imreniyorum şu motorculara ya, ne güzel trafik, park yeri dertleri yok, patikadan bile gidebiliyorlar, acaba ben de mi bir tane alıversem" diye iç mi geçirecekler. Bizler tüm bunların farkında olmadan yol alırken onlar bizim hakkımızda iyi ya da kötü kimbilir neler neler geçiriyorlar içlerinden. Pek çoğumuz kötü düşünüyorlardır diye tahminde bulunuyoruz ona da şüphe yok. Zira trafikte her türden kural ve kaideye çoğu zaman diğer taşıt sürücülerinden daha fazla uysak bile yine de zor durumda kalan bizler oluyoruz, bu gün gibi aşikar. Yalnız iğneyi de kendimize batırmayı ihmal etmesek iyi olacak, özellikle de yeni yeni pek çok kullanıcının aramıza katılacağı ya da katıldığı şu sezon açılışı günlerinde.

     Belki pek çok kez yazdık, çizdik, söyledik, ama bir kez daha söylemekte ve iğneyi yine kendimize batırmakta büyük hem de çook büyük fayda olduğunu düşünüyorum. Bu satırları okuyan sevgili motosiklet dostları, lütfen ama lütfen trafikte ya da trafik dışında, dağda taşta, motosiklet kullanırken çok çok dikkatli olun. Bahar geldi hepimizin kanı kaynıyor biliyorum, ama o kanın motosiklet, bahar ve yol sevdasıyla bir ömür boyu kaynayabilmesi için her daim tedbiri elden bırakmamakta fayda var unutmayın.

     Motosiklet bizlere kendisini kolayca sevdirmiş olabilir, ama aynı motosiklet çok da kolay nefret edilir hale gelebilir, özellikle de bu işe yeni başlıyorsanız. İşte bu yüzden dilimizden hiç eksik olmayacak olan tüyü tekrar ama tekrar bitirmekte fayda var: Lütfen korumasız motosiklete binmeyin! Ne kendinizi ne de çevrenizi üzmeyin! Kural ve kaidesiyle yapılan her şey düzensizce yapılandan daha fazla zevk verir unutmayın!

     Yaz geliyor işte... Şimdi motosikletlerin zamanı başlıyor. Şimdi biz motorculara da motosikleti sevdirmek ve bu memlekette trafiğe bir alternatif olarak motosikletin faydalarını anlatmak ve göstermek düşüyor. İşte bu yüzden serserilikle değil efendilikle motor sürmemiz gerekiyor içimizdeki serseri ruhu yitirmeden, özgür bir kuş gibi ama en az o kuş kadar da düzgün yol almamız gerekiyor yollarda. Bizi büyük zorluklarla yetiştirenlere, bizi delice sevenlere acı haberler göndermemek için onların hayatını daha da zorlaştırmamak için tedbiri elden bırakmamak gerekiyor.

Motosiklete en hızlı binen değil, en uzun süre binen olmanız dileğiyle.


Çağrı "Cloud" Öztürk.
Nisan 2008
Devam Edecek... 

Sonraki Yazı: Bir Motorcunun Hayatının Değeri...
Önceki Yazı: Olmaması Gerekenleri Oldurmamak


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

İlginize teşekkürler!

NEDEN SÜRÜŞ EĞİTİMİ ALMALIYIZ ?!

NEDEN SÜRÜŞ EĞİTİMİ ALMALIYIZ ?!
Fotoya tıkla yazıyı oku!

125cc ile Dünya Turu (Around the world by 125cc)

125cc ile Dünya Turu (Around the world by 125cc)
Fotoya tıkla yazıyı oku!

Kaza Şiiri... :)

Kaza Şiiri... :)
Fotoya tıkla yazıyı oku!