Merhaba.
Bu blog benim kişisel motosiklet hikayemi, motosikletle ilgili deneyim ve düşüncelerimi anlatmaktadır.
Profesyonel bir motosiklet sürücüsü değilim, amatörce, kendi bilgim dahilinde kendime bir kişisel motosiklet arşivi hazırlamak amacıyla yola çıktım, sonrasında iş biraz dallanıp budaklandı. Ben deneyim kazandıkça blogda paylaşım ve yazılar çoğaldı.
Motosiklet insana büyük zevk veren bir taşıt, üstelik büyük şehirlerin trafik kaosuna da bireysel anlamda harika bir çözüm sunuyor. Ama aynı zamanda oldukça riskli de bir taşıt. Motosiklete her sürücü kendi kişisel risklerini ve sorumluluklarını alarak binmek durumunda. Bu sebeple benim burada anlattıklarım tamamen benim kişisel deneyimlerim olup tavsiye ve teşvik niteliği taşımamaktadır. Okurlarının bloğu bu bilinçle okuduğu ön kabulüyle yazıp çiziyorum ve sizin motosikletle yapacaklarınız sizi bağlıyor, tıpkı benimkilerin de beni bağladığı gibi. Blog sizin yapacaklarınızla ilgili sorumluluk kabul etmez, zira burası bir motosiklete başlangıç ya da eğitim mecrası değildir.
Motosiklete başlamak isteyenler için sanılandan çok eğitim merkezi var memlekette, eğitimsiz sürmeyin derim. Çok şey fark ediyor çünkü.

Yolunuz hep açık olsun.
Nice yollara.

Ç.Ö.


21 Ağustos 2009 Cuma

Buraya kadarlara bir bakarak...    Blog'da buraya kadar motosiklet ve motorculuk üzerine şimdiye kadar yaptığım ve yaşadıklarımı anlatmayı denedim. Şüphesiz şu an itibariyle bu yolun daha çok başında sayılırım. Önümde daha yüzbinlerce kilometre yol ve deneyim var. Ama daha önce de belirttiğim gibi motorculuk işinde iyi bir sürücü olmanın da sadece uzun kilometreleri devirmekle olmadığını anlamış durumdayım. Aslolan o kilometrelerin nasıl yapıldığı ve onlardan ne kazanıldığıymış, bugüne kadarki deneyimlerim ve gözlemlerim bana bunu öğretti.


    Bu arada motosiklet işine küçük cc'lerle başlamanın bu işi iyi anlamak ve öğrenmek için büyük yararı olduğunu keşfettim. Hatta 125 - 250 cc bir motosikletin tıpkı sevgili Reşat Arbaş'ın dediği gibi sadece başlangıç için değil her daim işinizi görecek araçlar olduklarına iyiden iyiye inandım. Bu sebeple de uzunca bir süre daha büyük cc motosiklet almayı düşünmüyorum. Zaten şu an kullandığım Yamaha Ybr125 gerek ekonomisi, gerek sağlamlığı, gerekse sorunsuzluğu ile fazlasıyla gönlümü kazandı, bu sebeple de bir süre daha benimle beraber olacağı kesin.

    Burada şimdiye kadar pek çok yazı ve gezi raporu yayınladım, ama bunlar belki de yaptıklarımın ancak yarısı idi, geriye kalanları işi iyice uzatmamak için buraya aktarmadım. Bundan sonrasına Eylül 2009'da devam etmeyi ve artık güncel deneyimlerimi ve düşüncelerimi aktarmayı düşünüyorum.

    Motosiklet benim için hiç bir zaman amaç olmadı, yapmak istediklerime yardımcı olan ve beni eğlendiren, eğiten hatta terapi eden bir araç olarak gördüm hep motosikleti. Öyle olmaya da devam edecek.

    Bu blogda şimdiye kadarki tüm yazılanlar tamamıyle bana ait kişisel tecrübelerdir. Blog'un ana spotunda da yazdığım gibi bunlar tamamen beni bağlayan şeylerdir ve kimseye ders vermek ya da yol göstermek amacıyla yazılmamıştır. Sadece benim bu işe nasıl başladığımı, şimdiye kadar neler yapmaya çalıştığımı elim erdiğince anlatmayı denedim. Tüm bunları okuyup da buradan kendisine olumlu paylar çıkaranlar olursa ne de güzel olur, ama daha önce de belirttiğim gibi motosiklet kullanmak tamamen kişiye özel bir durumdur ve her kişi motosiklet kullanırken kendi sorumluluklarını yüklenir, bunun bilincinde olmak zorundadır. Yola çıkarken hele tek başınıza çıkılan bir yolsa bu, tamamen kendinizle ve deneyimlerinizle başbaşasınız demektir. Şayet bunun sorumluluğunu üzerinize alamayacak durumdaysanız lütfen motosikletten uzak durunuz. Ve imkanlarınız dahilinde mutlaka Motosiklet Sürüş Eğitimi alınız.

Kendi motosiklet deneyiminizin hep olumlu sürmesi dileğiyle.
Nice Yollara!

Çağrı "Cloud" Öztürk.
21 Ağustos 2009

(Sonraki Yazı: Biraz Mola Verelim)

Not: Bu ve bundan sonraki yazıların sonunda 'devam edecek' ibaresi yer almayacaktır.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

İlginize teşekkürler!

NEDEN SÜRÜŞ EĞİTİMİ ALMALIYIZ ?!

NEDEN SÜRÜŞ EĞİTİMİ ALMALIYIZ ?!
Fotoya tıkla yazıyı oku!

125cc ile Dünya Turu (Around the world by 125cc)

125cc ile Dünya Turu (Around the world by 125cc)
Fotoya tıkla yazıyı oku!

Kaza Şiiri... :)

Kaza Şiiri... :)
Fotoya tıkla yazıyı oku!